Translate

piątek, 10 kwietnia 2015

PRADZIEJE ZIEM SŁOWIAŃSKICH

Słowianie nie umieli pisać. Inni uważali, że jest to dzicz. Opieramy się na materiale archeologicznym.

Osada w Biskupinie
Kultura łużycka
Jest to kultura rolników zajmujących się uprawą roli i hodowli. Rozwijała się w Czechach, Morawach, Słowacji, Saksonii, a później przeniosła się na tereny Wielkopolski. Chłopi uprawiali ziemię przy pomocy metalowych narzędzi, co świadczyło o rozwoju.
Wszystko to, co wiemy na temat tej kultury, wiemy z Biskupina. Osadę w Biskupinie odkryto w 1938 r.n.e. Archeolog odkrywając to miejsce przed II wojną światową, doprowadził do tego, że Niemcy chciały dowieść, że było to miejsce zamieszkiwane przez Germanów.
Biskupin został zrekonstruowany po II wojnie światowej. Biskupin leży na wyspie, otacza ją wał drewniano-ziemny, wokół którego biegnie ulica, koło której postawione są budynki. Zamieszkiwali ją 1000 osób. Ludzie zajmowali się uprawą wypaliskową (wypalali kawałek lasu i zaczynano uprawiać ją do wyjałowienia). Charakterystyczne dla tego społeczeństwa było to, że nie istniały różnice społeczne (np. wszystkie domyśla takie same, nie ma różnic majątkowych w obrębie danej rodziny).
Upadek tej kultury datuje się na ok. IV - V w.p.n.e. Wtedy napłynęły ekspansje plemion Scytów i Celtów. Prawdopodobnie to oni zniszczyli tę kulturę.

Tzw. okres rzymski (I w.p.n.e. - IV w.n.e.)
Jest to określenie na wyrost, bo Rzymianie w Europie Wschodniej pojawiali się w celach handlowych. Od Słowian kupowali futra, skóry, niewolników, bursztyn (szlak bursztynowy). Rzymianie dawali/płacili towarami luksusowymi (wytwory rzemieślnicze, ozdoby, pieniądze, szkło). Odbywało się to na zasadzie handlu wymiennego (wymiana barterowa), bo Słowianie nie znali formy płatności pieniężnej (pieniądz traktowali jako kruszec). W okresie rzymskim pojawiło się zróżnicowanie majątkowe. Widać to było na cmentarzyskach, które miały charakter:
- ciałopalny: spalanie człowieka, przesypanie do urny, które były mniej lub bardziej zdobione i swoje nazwy zawdzięczają od wyglądu
- pochówku szkieletowego: chowanie ludzi "w całości"
oraz w wyposażeniach grobowych. 

Wielka Wędrówka Ludów (rozpoczęta w V w.n.e.)  przeprowadziły Słowian na ziemie Europy Środkowej. Zajęli tereny na zachodzie do rzeki Łaby i całe tereny na południe do Grecji. Osiedlając się, podzielili się na grupy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz