Translate

wtorek, 7 kwietnia 2015

KRYZYS REPUBLIKI RZYMSKIEJ

Domniemane popiersie
Gajusza Mariusza
Przyczyny kryzysu Republiki (509 r.p.n.e.)
Kiedy powstała Republika - ograniczała się do terenu Rzymu i okolic. Urzędników było ok. 50 (nie licząc Senatu). Na teren polis było to wystarczające, ale na tak wielkie Imperium, ustrój ten nie jest przystosowany. Kadencje urzędników były zbyt krótkie. Słabością było to, iż urzędnicy chcieli się jak najszybciej wzbogacić, pomimo tego, że byli już bogaci (tylko bogaci sprawowali urzędy). Urzędnicy mieli wysoki cenzus wieku (np. by zostać konsulem trzeba mieć 43 lata). 
Do kryzysu przyczyniła się reforma wojskowa Gajusza Mariusza. Pomimo tego, że była to armia zawodowa, to była bardzo silnie związana z dowódcą, a nie państwem, ponieważ to od dowódcy zależą dochody. Powoduje to np. wojny domowe.
W I w.p.n.e. nastąpił kryzys systemu niewolniczego: niewolników jest bardzo dużo, są koszmarnie traktowani.

Rzeźba Spartakusa
W 73-71 r.p.n.e. następuje Powstanie Spartakusa, który był gladiatorem. Jest ono najdłuższe i ma największy zasięg. Zakończyło się klęską. Płynęło morze krwi. Osłabiło Republikę Rzymską.

Wszystko to złożyło się na zjawisko kryzysu Republiki Rzymskiej.








Pierwszy triumwirat w 60 r.p.n.e.
Triumwirat - prywatne porozumienie trzech osób
W jego skład wchodzili:
- Marek Licyniusz Krassus - człowiek bajecznie bogaty, bardzo dobry wódz, który zyskał sławę poprzez pokonanie Spartakusa
- Gnejusz Pompejusz - wybitny dowódca, jest przykładem człowieka, którego armia oddana była mu na śmierć i życie, sławę zyskał dzięki podbojom Azji
- Gajusz Juliusz Cezar - najwybitniejszy wódz w starożytności, podbił Galię, pokonał władzę Wercemdeksoryksa, swoista przyzwoitego ludu w Rzymie - stronnictwa popularów na rzecz popularyzacji demokracji.
Z czasem ich drogi zaczęły się rozchodzić. W 53 r.p.n.e. umiera Krassus podczas walki. Tak rozpadł się pierwszy triumwirat. Między Gnejuszem Pompejuszem a Juliuszem Cezarem rozgrywa się walka o władzę. 
Marek Licyniusz Krassus
Gnejusz Pompejusz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz