Translate

piątek, 10 kwietnia 2015

PANOWANIE BOLESŁAWA CHROBREGO

Progenitura - prawo do dziedziczenia tronu przez pierworodnego 

Bolesław Chrobry
Chrobry = waleczny, mężny
Bolesław Chrobry to jeden z najwybitniejszych władców Polski. Ma w swoim życiorysie mnóstwo kontrowersyjnych sytuacji. Urodził się około 966 r. W chwili objęcia tronu miał już trzy żony. 
Polska stała na skraju wojny domowej, do której ostatecznie doszło. Wielu urzędników stanęło po stronie Ody, ale ostatecznie wygrał Bolesław Chrobry. Kierując się ówczesną metodą, wygnał ich, a zwolenników Ody kazał zamordować albo oślepić (trwałe eliminowanie bez zabijania). Było to stosowane bardzo często. Nie znamy daty zakończenia tej wojny, ale trwała krótko.
 Panowanie Bolesława Chrobrego datuje się na lata 992-1025
Na początku rządów, priorytetem było usamodzielnienie się polskiego Kościoła (wyjście spod panowania niemieckiego Kościoła). Utworzenie własnego arcybiskupstwa nie było łatwe. Trzeba było wykazać, że kraj w całości jest chrześcijański, a tak nie było. Ludzie nie chcieli chrześcijaństwa, bo musieli przestrzegać surowych zasad, przepisów.

Wszyscy władcy noszący imię Bolesław byli bardzo mądrzy, waleczni, inteligentni, charyzmatyczni, kontrowersyjni, najlepsi.

Misja świętego Wojciecha
Radzim Gaudenty
Święty Wojciech
Święty Wojciech to Polski Patron Słowiańszczyzny. Był Czechem, biskupem w Pradze. Na skutek różnych konfliktów (jego rodzina popadła w konflikt z panującymi) musiał uciekać. Przybył do Polski. Bolesław Chrobry powierzył mu misję do pogańskich Prus, by ich schrystianizować. Misja ta nie była zbyt udana. Zaraz po przekroczeniu granicy, został nadziany na dzidę. Jego bratu, Radzimowi Gaudentemu, pozwolili uciec i powiadomić Bolesława Chrobrego, który wysłał poselstwo o odzyskanie ciała. Miał zapłacić tyle, ile ono ważyło. Bolesławowi Chrobremu ciało Wojciecha było potrzebne. Zaczął starania o kanonizację Wojciecha. Kanonizowano go w dwa lata (999 r.), przyczyniła się do tego atmosfera o końcu świata. Od tego powstał Sylwester. Mając ciało świętego, Bolesław Chrobry miał podstawę do starania się o własne arcybiskupstwo. Ciało świętego pocięto na kawałki i rozesłano po całej Europie.

W 1000 r. zostało utworzone arcybiskupstwo w Gnieźnie i podlegające mu biskupstwo:
- w Krakowie
- we Wrocławiu
- w Kołobrzegu (upadło).
Pierwszym arcybiskupem został Radzim Gaudenty.

Zjazd gnieźnieński w 1000 r. 
Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń Polski.
Pielgrzymkę do grobu świętego Wojciecha odbył Otton III. Chciał on zezwolić na koronację Bolesława Chrobrego (wysłał poselstwo na koronację papieżowi, którą skradziono po drodze). Do koronacji ostatecznie nie doszło, bo Otton III zmarł w 1002 r., a Henryk II Święty nie zezwolił na nią. Ponadto Otton III chciał, by Bolesław Chrobry został królem Słowiańszczyzny.

1 komentarz:

  1. Jest błąd, do koronacji doszło w 1025r. Po śmierci Henryka II :)

    OdpowiedzUsuń