Translate

czwartek, 9 kwietnia 2015

ARABOWIE

Półwysep Apeniński to teren pustynny, gdzie życie koncentrowało się jedynie w żyznych oazach (tam rozwijała się roślinność) i terenach nadmorskich. Był to teren, gdzie krzyżowały się szlaki kupieckie. Ludność miejscowa to Beduini (synowie pustyni). Zajmowali się hodowlą wielbłądów, kóz, owiec i handlem. Twórcą Islamu jest Mahomet, który podróżował karawaną kupiecką z wujem. Poznawał wtedy religię kraju.

Mahomet
Objawienie Mahometa
Islam jest młodszy od chrześcijaństwa. Pochodzi z końca VI i VII w.n.e.
Mahomet urodził się w Mekce (najświętsze miasto Islamu).
Islam jest jedną z tzw. religii objawionych. Objawienia miał dostąpić Mahomet. Zostało ono opisane w jego biografii. Objawiła mu się wiara w jednego boga - Allaha. Islam, chrześcijaństwo i judaizm wywodzą się ze Starego Testamentu. Prorocy, aniołowie, idea jednego boga to idea starotestamentowa.
W Islamie istnieje wiara w życie pozagrobowe, zgodnie z przykazaniami. W porównaniu z chrześcijaństwem, są inne warunki, by zostać zbawionym.
Pięć filarów Islamu, które trzeba wypełnić, by zostać zbawionym:
- wyznanie wiary: "Nie ma boga prócz Allaha, a Mahomet jest jego prorokiem." Mahomet uważał się za ostatniego proroka.
- jałmużna: obowiązek na rzecz ubogich, w krajach teokratycznych, gdzie istnieje szariat - jałmużna pobierana jest w formie podatku.
- modlitwa pięć razy dziennie w dni powszednie, odmawiana z twarzą skierowaną w stronę Mekki. Każdy Muzułmanin musi udać się do Meczetu. Każdy Meczet posiada minaret (wysoką wieżę), skromne ołtarze, nie mogą stosować wyobrażeń boga, stąd elementami ozdobnymi są rośliny, wyłożony dywanami, podzielony na filary męskie i żeńskie, a przed wejściem do niego powinni się umyć i zdjąć buty. Ich kapłan to młezin.
- post/ramadan/ramazan: jeden miesiąc postu w roku polegający na powstrzymywaniu się od picia i jedzenia od wschodu do zachodu słońca. Wychodzą z założenia, że jak jest ciemno, to Allah ich nie widzi.
- pielgrzymka do Mekki: każdy przynajmniej raz w życiu powinien ją odbyć, a najlepiej do Świątyni Kaaby (najświętsza świątynia w Mekce).
- dżichad (Święta Wojna): jest to wojna z ludźmi, którzy nie wierzą a Allaha. Zakładają, że gdy ktoś weźmie w niej udział, to ma zagwarantowane zbawienie, a tym bardziej, jeśli zginie podczas niej (mężczyźni w życiu pozagrobowym do woli mogą używać czarnookich hyrys dziewic).

Koran
Wszystkie zasady spisano po śmierci Mahometa. Wybrano jedną wersję Koranu, by nie tworzyć rozbieżności. Koran składa się z 114 sur (rozdziałów), a każda z nich mówi o innej sferze życia. 
Jedną z sur mówi o kobiecie. Jest w niej umieszczone, że "jak będą wam [mężczyznom] nieposłuszne, to zostawcie je w łożach i bójcie je". Uważają, że kobieta jest niższego szczebla. Mężczyźni mogą mieć legalnie przynajmniej cztery żony, przy czym każda musi mieć swój dom, musi obdarzać każdą z nich takim samym nakładem finansowym i ilością miłości. Każda żona musi dostać wyprawę ślubną, która jest zabezpieczeniem przed rozwodem. Rozwód jest bardzo prosty: mężczyzna klepie kobietę po ramieniu i mówi: "rozwód", kobieta musi wtedy opuścić dom w tym, czym jest.

Powstanie i rozwój państwa arabskiego
Medyna - miasto proroka; pierwsza stolica do 661 r.n.e.
W 622 r.n.e. nastąpiła hidżra - ucieczka Mahometa z Mekki do Medyny; Mahomet popadł w konflikt z duchownymi w Mekce i musiał uciekać; jest to również data początku ery mahometańskiej
Kierunki ekspansji:
- 633 r.n.e. Ullais
- 636 r.n.e. Kadesia
- 636 r.n.e. Damaszek.

Mahomet umiera w 632 r.n.e.
Mahomet stworzył państwo teokratyczne, gdzie prawo religijne stało się prawem państwowym, czyli szariat jest prawem państwowym (np. ukamienowanie kobiety za cudzołóstwo, zasłanianie ciała przez kobiety).

Arabowie podbili znaczną część Azji, Północną Afrykę i część Europy. Najważniejszy jest fakt, iż podbili prawie całą Hiszpanię (oprócz Królestwa Asturii).
Zostawili duże piętno w architekturze, kuchni. Byli systematycznie spychani na południe, a w 1492 r.n.e. padła ostatnia Twierdza Grenada.
Na czele państwa arabskiego, jako następcę Mahometa, stawali kalifowie. Władzę najpierw przejął jego zięć, Ali. Państwo podzielono na kalifaty i alifaty.

Gospodarka i kultura Islamu
Dziś nie mają najlepszej opinii na świecie ze względu na to, że nie są to narody szczególnie wykształcone, by miały wpływ na rozwój nauki, przez wojny, a technologie nie pochodzą od nich. Są to narody małotolerancyjne.
Tymczasem we wczesnym średniowieczu opinia o nich była zupełnie inna. Zawdzięczamy im dorobek cywilizacyjny:
- znikła dawna granica rzymsko-perska, wzdłuż której toczyły się wojny, co daje jeden obszar handlowy
- kupcy bez przeszkód docierali do Indii, Chin, Półwyspu Koreańskiego
- z wypraw do Azji przywożono luksusowe towary (tkaniny, jedwab, korzenie) i nowe technologie produkcji
- od Chińczyków nauczyli się produkcji jedwabiu, papieru i pachnideł (perfumy, kadzidełka)
- z Europy przywieźli futra, wosk i niewolników
- produkcja safianów i kurdybanów (cienko wyprawianych skór)
- rozwinięta została produkcja artykułów metalowych, jubilerskich, szklanych, ceramicznych i tkactwo wykwintnych materiałów
- wielkie centrum handlu i produkcji rzemieślniczej
- rozwój w rejonie Śródziemnomorskim (zwłaszcza Bagdad) wysokie kultury rolnej
- zagospodarowali pustynne i nieurodzajne tereny na Bliskim Wschodzie, Afryce Północnej, Półwyspie Iberyjskim, Sycylii dzięki systemom sztucznego nawadniania
- upowszechnili uprawę cytryn, ryżu, trzciny cukrowej, bawełny, lnu, konopi, ziół, roślin leczniczych w krajach śródziemnomorskich
- zawdzięczamy im tłumaczenie ksiąg, rozwój matematyki, astronomii, medycyny
- byli tolerancyjni dla innych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz