Fiodor I |
Iwan IV Groźny miał trzech synów:
- Fiodora (chory psychicznie, przejął władzę po ojcu)
- Dymitra (rzekomo pociął się nożem podczas zabawy, było mnóstwo opowieści wokół jego śmierci)
- trzeciego syna zabił.
Gdy Fiodor I przejął władzę w 1584 r., nie była ona silna. Kiedy zmarł w 1598 r., rozpoczyna się okres chaosu, anarchii, a do władzy chcą dojść uzurpatorzy. Byli kompletnie bezradni, bo nigdy nie mieli władzy wybieralnej (wygasła władza Rurykowiczów, która panowała od X w.).
bojar Borys Godunow |
W związku z niezadowoleniem z rządów Borysa Godunowa, wśród ludów zaczynają chodzić pogłoski, że Dymitr żyje. Postanowili wykorzystać to polscy kresowi magnaci, którzy byli bardzo potężni, mieli ogromne majątki i chęć zdobycia władzy oraz ziemi w Rosji. Przy pomocy podstawionego człowieka chcieli zdobyć zaszczyty i pieniądze.
Pojawił się młody mężczyzna (podobno mnich), który mówił, że jest Dymitrem. Pojechał do:
- domu Ostrowskiego, ale ten zepchnął go ze schodów
- Wiśniowieckich, którzy postanowili to wykorzystać: wystawili wojska magnackie, ruszyli na Moskwę i zdobyli ją.
Maryna Mniszchówna |
Dymitr Samozwaniec I |
Wasyl Szujski |
Dymitr II Przedni |
Wojny z Rosją w 1. połowie XVII wieku
a) przyczyny:
- w Rosji ciągle trwała Wielka Smuta, dlatego była słaba, postrzegana jako łup
- chęć zdobycia nowych, żyznych ziem na wschodzie
- szerzenie wiary katolickiej (Jezuici podpuszczali Zygmunta III Wazę, bo chcieli podporządkować religię protestancką papieżowi)
- Zygmunt III Waza chciał zostać carem rosyjskim
- Zygmunt III Waza liczył, że będzie mógł wrócić na tron szwedzki, a jako car rosyjski byłoby mu łatwiej
b) przebieg
Wojna zaczęła się od oblężenia Smoleńska w 1609 r. Część wojska ruszyła dalej na północ przez Białą do Kłuszyna. Było to ogromne zwycięstwo wojsk polskich przeciwko wojskom rosyjsko-szwedzkim na cześć hetmana (najwyższy dowódca wojsk) Stanisława Żółkiewskiego. Dzięki temu, Polacy weszli do Moskwy i usunęli z tronu Wasyla Szujskiego.
Zaczęły się rokowania z Rosją toczone w Moskwie. Były bardzo trudne. Podstawowym warunkiem było to, aby Zygmunt III Waza został carem. Rosjanie ewentualnie zgadzali się, aby został nim jego syn, Władysław, ale miał przejść na prawosławie i chcieli pokoju bez aneksji (bez przyłączenia ziem). Zygmunt III Waza na żadne warunki się nie godził.
Polacy panoszą się w Moskwie. Wściekłość Rosjan przejawia się w narodowe powszechne powstanie antypolskie. Bierze w nim udział szlachta, magnaci, chłopi. Jest to powstanie ogólnonarodowe. W rezultacie w 1612 r. powstańcy opanowali Moskwę i usunęli wojska polskie. Dla Rosjan jest to bardzo ważna data.
Michał Romanow |
W 1613 r. carem został Michał Romanow, który zapoczątkował drugą i ostatnią dynastię Romanowych w historii Rosji (panowała do rewolucji październikowej).
Zygmunt III Waza postanowił jeszcze zawalczyć o Moskwę. Ponowną próbę podjął w 1617-1617 r. Była to próba nieudana. W jej wyniku zawarto rozejm w Dywilinie w 1618 r. (obowiązywał od 1619 r.). Do Polski przyłączono Ziemię Smoleńską i Ziemię Czernichowsko-Siewierską. Jest to największy zasięg terytorialny w historii Polski (około 1 mln km kwadratowych).
Walka została wznowiona w 1632 r. Rosjanie uderzyli na Smoleńsk, wykorzystując fakt śmierci Zygmunta III Wazy. Jest to drugie oblężenie. Odsiecz na Smoleńsk poprowadził Władysław IV. Rosjanie skapitulowali i podpisali pokój w Polanowie. Na jego mocy kawałek Ziemi Smoleńskiej i Ziemi Czernichowsko-Siewierskiej zostały zwrócone do Rosji.
Przyłączenie Ukrainy do Rosji jako bezpośrednia przyczyna wojen z Rosją w 2. połowie XVII w.
W 1654 r. zaczyna się wojna z Rosją. Polacy nie chcieli oddać Ukrainy. Zostaje przerwana w 1655 r. przez Rosjan, bo do Polski wchodzą Szwedzi. Rozejm trwa tak długo, jak trwa wojna ze Szwecją. W 1660 r. zostaje wznowiona.
Mimo pojedynczych zwycięstw Polski, kończy się kiepsko - podpisaniem rozejmu w Andruszowie w 1687 r. Polska straciła Ziemię Smoleńską, Ziemię Czernichowsko-Siewierską, wschodnią Ukrainę do rzeki Dniepr, Zaporoże i Dzikie Pola na rzecz Rosji.
Wojna nie zostaje wznowiona, bo Polacy zaangażują się w wojnę z Turcją. W 1686 r. podpisano pokój Grzymułtowskiego na warunkach rozejmu w Andruszowie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz