Stefan Batory |
Podczas jego panowania z punktu widzenia polityki:
a) wewnętrznej:
- kończy okres demokracji szlacheckiej w Polsce i wzrasta znaczenie magnaterii (oligarchia magnacka)
- wydaje ostatnie w historii polski przywileje szlacheckie: zgadza się w 1578 r. na oddanie sądownictwa apelacyjnego w ręce szlachty, powstaje wtedy Trybunał Koronny i Trybunał Litewski (król wyrzeka się władzy sądowniczej, bo do tej pory było to w jego rękach)
- wprowadza reformę wojskową: do tej pory byli nimi szlachcie, a Stefan Batory utworzył armię z chłopów, którzy pochodzą z dóbr królewskich (a nie szlacheckich), była to tzw. piechota wybraniecka (wybierano z każdych 20 łanów jednego mężczyznę)
- przywiązywał dużą wagę do szkolnictwa: zakłada Akademię Wileńską w 1579 r. (szkoła wyższa)
- w 1582 r. wprowadza reformę kalendarza gregoriańskiego
b) zewnętrznej:
- dopóki nie umrze linia Hohenzollernów, Prusy Królewskie są lennem Polski, potem zostają włączone
- kuratelę (opiekę) nad umysłowo chorym księciem pruskim zajęła linia Hohenzollernów (którzy chcą połączyć Brandenburgię z Prusami Królewskimi przez Pomorze Gdańskie), aby Polska dostała pieniądze za wojnę z Moskwą (dostali je) - przechwytują władzę.
Wojna z Moskwą (Wielkie Księstwo Moskiewskie)
Iwan IV Groźny |
Jan Zamoyski |
Polacy w 1579 r. zdobyli Płock.
Polacy w 1581 r. ruszyli na północ pod Psków pod dowództwem Jana Zamoyskiego.
Wojna kończy się rozejmem w Jam Zapolski w 1582 r. Na jego podstawie Rosjanie oddają Inflanty i Ziemię Płocką. Ale nie rezygnują z nich (skupiają się na sprawach wewnętrznych: śmierć Iwana IV Groźnego, panowanie Fiodora, wygaśnięcie dynastii Rurykowiczów, Wielka Smuta).
Wyprawy Stefana Batorego |
Stefan Batory miał w planie wojnę z Turcją o Siedmiogród, ale niespodziewana śmierć przerwała przygotowania i do wojny nie doszło.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz