Translate

niedziela, 31 maja 2015

REWOLUCJA PRZEMYSŁOWA W ANGLII

Rewolucja przemysłowa - przejście od produkcji manufakturalnej do produkcji zmechanizowanej. Rozpoczęła się w Anglii w XVIII w., gdzie dobrze rozwijała się gospodarka i były środki finansowe do przeprowadzenia zmian w przemyśle.

Rewolucja rozpocznie się przede wszystkim w przemyśle włókienniczym. Ponieważ produkowano rzeczy masowo, zwożono tanią bawełnę i wełnę.
James Watt

Przełomowym wynalazkiem była maszyna parowa wynaleziona przez Jamesa Watt w 1769 r. On ją tylko udoskonalił i przystosował do potrzeb przemysłu. Maszyna ta uniezależniła zakłady od wody (nie trzeba było budować już fabryk nad wodami). Pierwszy raz maszynę parową w przemyśle zastosowano w Londynie w chińskiej dzielnicy Socho.

Skutki rewolucji przemysłowej:
- migracja ludności wiejskiej do miast, bo są zatrudniani w fabrykach
- upadek manufaktur, bo fabryki produkują szybciej i taniej, a chłopi pracujący przy manufakturach przenoszą się do fabryk
- nie zbankrutowały tylko manufaktury, które sprzedawały ekskluzywny towar
- wzrastają szeregi klasy robotniczej - proletariat (największa grupa społeczna, która będzie się zmagać z burżuazją, której zwiększy się zamożność i będą dążyć do władzy)
- urbanizacja - rozwój miast (np. Liverpool, Manchester)
- do napędzania maszyny parowej przestał wystarczać węgiel drzewny. Oznaczało to zwiększenie wydobycia węgla kamiennego, który wyprze inne materiały. Anglia była potęgą do lat 80. XX w. w wydobywaniu węgla kamiennego, co okazało się nieopłacalne
- pieniądz jako towar - rozwój banku, giełdy, instytucji obracających pieniędzmi
- wzrost zaludnienia spowodowany zanikiem epidemii i klęski głodu
  -> ludzie uświadamiają sobie, że ważna jest higiena
  -> wynalezienie szczepionki (np. na ospę)
  -> klęski głodu zniknęły dzięki ziemniakom i kukurydzy z Ameryki Południowej
- postęp w rolnictwie - powstanie gospodarstw wielkoobszarowych, wprowadza się maszyny, nowe odmiany bydła itp., dzięki czemu ma większą wydajność
Adam Smith
- powstanie nowych ideologii: liberalizm, którego twórcą był Adam Smith; odmiany:
  -> liberalizm gospodarczy - państwo nie ingeruje w gospodarkę (może tylko dyskretnie kontrolować, ma pomagać, gdy upadek.grozi ważnej firmie)
  -> liberalizm polityczny - domagał się przestrzegania praw i wolności jednostki
- rozwój warstwy intelektualnej i wolnych zawodów (np. lekarze, inżynierowie, dziennikarze).

1 komentarz:

  1. I super, bo trochę historii zawsze się przyda. Dzisiaj wszystko poszło niesamowicie do przodu, także teraz można nawet sobie porównać. Zwłaszcza, jak chodzi o całą maszynerię, która ułatwia nam pracę. A przeprowadzając bieżąco pompy rexroth naprawa, czy inne aspekty - możemy ich żywotność skutecznie wydłużyć.

    OdpowiedzUsuń