Translate

piątek, 15 maja 2015

POLITYKA ZAGRANICZNA KAZIMIERZA WIELKIEGO

Władysław Łokietek zostawił syna z niezałatwionymi sprawami:
-  z Krzyżakami 
- nie były przyłączone do Polski: Śląsk, Pomorze Zachodnie i Mazowsze 
- Jan Luksemburski znów chciał przejść tron w Polsce.
Kazimierz Wielki nie przepadł za wojnami i starał się szukać rozwiązań polubownych.

Zakończenie konfliktu z Zakonem Krzyżackim
W 1335 r. odbył się sąd polubowny w Wyszehradzie, a sędziami byli:
- Jan Luksemburski (król czeski), który trzymał stronę Krzyżaków
- Karol Robert (król węgierski), który trzymał stronę Polski.
Sąd orzekł, że Krzyżacy mają oddać tylko Kujawy i Ziemię Dobrzyńską. Kazimierz Wielki i Krzyżacy byli niezadowoleni i grali na zwłokę. Kazimierz Wielki próbował zgłosić się do sądu papieskiego, który odbył się w Warszawie w 1339 r. Nakazał Krzyżakom oddać wszystkie ziemie i zapłacić odszkodowanie. Ci zlekceważyli wyrok, ale Kazimierz Wielki nie chciał zaczynać wojny. Zdecydował się na rokowanie bezpośrednie, które zakończyło się pokojem w Kaliszu.
W 1343 r. Krzyżacy oddali Kujawy i Ziemię Dobrzyńską, a Kazimierz Wielki zachował tytuł pana i dziedzica Pomorza. Liczył, że jeszcze odzyska te ziemie, a jak nie on, to jego potomkowie.
Do bitwy pod Grunwaldem był spokój z Krzyżakami.
Jan Luksemburski

Rozwiązanie konfliktu z Janem Luksemburskim
Przed sądem polubownym uzgodniono, że Jan Luksemburski zrzeknie się pretensji do tronu polskiego za ogromne odszkodowanie.

Przyłączenie Mazowsza
Mazowsza nie włączono do Polski na zasadzie przyłączenia, tylko podporządkował sobie książąt, którzy oddali mi hołd lenny. Przyłączona została Ziemia Płocka.

Próba przyłączenia Śląska
Cały Śląsk był lennem czeskim (oprócz ziem Księstwa Świdnicko-Jaworskiego pod rządami księcia Bolka II Świdnickiego, które były niepodległe). W 1345 r. wybuchła wojna z Czechami o Śląsk, która zakończyła się klęską dla Polski w 1348 r. Podpisano pokój w Namysłowice, a Kazimierz Wielki zrzekł się praw do Śląska.

Przyłączenie Rusi
Kazimierz Wielki, jako pierwszy władca Polski, rozwinął na dużą skalę ekspansję na wschód na trwałe poza rzekę Bug.
Przyłączył Ziemię Przemyską, Ruś Halicką z dużym miastem Lwowem, Podole Litewskie (najbardziej wysunięte na wschód, dzięki czemu Polska zyskała granicę z Hospodarstwem Mołdawskim).

Ludwik Węgierski
Sprawa następstwa tronu w Polsce
Kościół potępiał postępowanie Kazimierza Wielkiego, bo mając dwie legalne żony, wziął trzeci ślub bez unieważnienia poprzednich. Mimo to, Kazimierz Wielki nie miał męskiego potomka z prawowitymi żonami. Zawarł ze swoim siostrzeńcem, królem Ludwikiem Węgierskim (syn Karola Roberta i siostry Kazimierza Wielkiego) układ o przeżycie. Ludwik Węgierski także miał same córki. Polska i Węgry połączyły się unią personalną (połączenie dwóch państw osobą jednego władcy). Póki żył Kazimierz Wielki, możnowładcy polscy nie zgadzali się, aby na tronu zasiadła kobieta.
Kazimierz Wielki planował, że po śmierci Ludwika Węgierskiego, władzę w Polsce może przejąć jego wnuk, Kaśko Słupski, którego usynowił. Liczył, że jak przejmie polski tron i jako dziedziczny książę Pomorza Zachodniego, przyłączy je do Polski.
Obalono testament Kazimierza Wielkiego.
W 1370 r. Kazimierz Wielki zmarł bez męskiego potomka, a władzę w Polsce przejął Ludwik Węgierski z dynastii Andegawenów.
Kazimierz Wielki był ostatnim Piastem na tronie polskim.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz