Translate

niedziela, 17 maja 2015

ABSOLUTYZM WE FRANCJI

Cała Europa skłaniała się ku absolutyzmowi. Doprowadził on wszystkie te kraje do potęgi.
Król skupia w swoim ręku całą władzę. Wzorcowy absolutyzm narodził się we Francji w XVII w.

Francja pod rządami Ludwika XIII (1610-1643 r.)
Ludwik XIII
kardynał Richelieu
Władza nie bardzo go interesowała. Wolał polowania, bale. Miał świetnego pierwszego ministra, kardynała Armanda Richelieu, który praktycznie rządził Francją za zgodą króla. Był ministrem do 1642 r. To przede wszystkim on wprowadził Francję w absolutyzm:
- zorganizował bardzo sprawną administrację państwową - władzę centralną, w której rząd składał się z ministra odpowiedzialnego przed królem
- powołał intendentów, którzy zarządzali prowincjami - władza lokalna odpowiedzialna przed królem
- nie zwoływano Parlamentu (Stany Generalne) od 1614 r. do końca rewolucji francuskiej
- państwo ograniczało import, eksport, stawiali przede wszystkim na własną produkcję - gospodarka merkantylna
- rozwój floty i armii (początkowo Francuskiej Ekspansji Kolonialnej)
Juliusz Mazarini
 - hugenoci mieli za dużo przywilei, dlatego odebrał im armię i twierdzę (przywilej z Edyktu nantejskiego).
Po śmierci Armanda Richelieu, król powołał kolejnego ministra, Juliusza Mazarini (Włoch z pochodzenia).

Król umarł. Pozostawił syna, Ludwika XIV. Regentką została matka Ludwika XIV, ale rządził Juliusz Mazarini Kontynuował rządy Armanda Richelieu Udało mu się stłumić tzw. frondę (bunt mieszczan, potem arystokracji przed rządem absolutnym). Strzelali z procy na Pałac królewski. Rozlała się krew.

Rządy osobiste Ludwika XIV (1661-1715 r.)
Ludwik XIV
Juliusz Mazarini umarł. Ludwik XIV osiągnął pełnoletność. Nie powołał pierwszego ministra - rządził sam. Bardzo to lubił. Mówił: "Państwo to ja". Nazywano go królem słońca. Mówił, że "stworzy takie państwo, w którym słońce nigdy nie zachodzi" - kolonie. Bardzo negatywną cechą jego rządów było to, że wydawał wyroki tylko według swojego przekonania, a nawet kaprysu. Symbolem bezwzględnej władzy króla stała się Bastylia, gdzie byli wszyscy przeciwnicy absolutyzmu.
Jean Baptiste Colbert
Francja stała się państwem policyjnym. Nastąpiła dalsza reorganizacja armii. Ludwik XIV cały czas prowadził wojny zaborcze, co doprowadziło Francję do ruiny. Wprowadził w wojsku jednolite umundurowanie, szpitale polowe. Całkowicie odwołał Edykt nantejski. Było to błędem. Hugenoci wyjechali z Francji, a byli wartościową grupą społeczeństwa.
 Kontynuował politykę merkantylizmu z ministrem Jean Baptiste Colbertem. Odpowiadał za gospodarkę. Nieoficjalnie zajmował się nieślubnymi dziećmi Ludwika XIV (np. wyposażał je).

Zbudowanie Wersalu, który ma znaczenie nie tylko pięknej architektury
Miała być to siedziba króla, adekwatna do jego wielkości, symbol jego statusu. Ludwik XIV chciał zbudować rezydencję, której wszyscy Europejczycy będą mu zazdrościć.
Chciał zgromadzić w jednym miejscu i pilnować całą arystokrację. Aby ta nie buntowała się. Wszystkie ich fundusze zależały od króla.
Doprowadziło to do rozbudowania ceremoniału królewskiego. Każdy arystokrata miał swoje określone zadanie (np. małe i duże wstawanie, wypełnianie obowiązku małżeńskiego). Arystokraci nudzili się, knuli i tworzyli koterie nawzajem się zwalczając.
Wszystko służyło umysłowej degrengoladzie arystokracji. Robili się zdegenerowani. Następowało rozleniwienie się bogactwem. Nie mieli wykształcenia. Był to jeden z czynników prowadzących do rewolucji francuskiej. Arystokracja nie była w stanie prowadzić swojej roli.
Wersal nie był gotowy na przyjęcie takiej ilości ludzi (np był brak łazienek). Ludzie nie mogliby przejąć władzy króla.
Ludwik XV

Ludwik XIV umarł. Jego następcą był Ludwik XV. Prowadził absolutyzm swojego poprzednika, prowadząc Francję w kryzys gospodarczy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz