Translate

sobota, 6 czerwca 2015

KONFEDERACJA TARGOWICKA. WOJNA O KONSTYTUCJĘ TRZECIEGO MAJA 1791 ROKU

Konfederacja targowicka
Rosja była zaniepokojona zmianami związanymi z Konstytucją (Katarzyna II zakończyła wojnę z Turcją).
Prusy oficjalne reformy popierały. Ale knuły z Rosją o II rozbiorze Polski.
Austria nie była zainteresowana. Wystąpiła przeciwko rewolucyjnej Francji, dlatego nie weźmie udziału w II rozbiorze Polski.
Stronnictwo hetmańskie zwróciło się do Katarzyny II.
Sama Konfederacja targowicka polskiej magnaterii przeciwko Konstytucji została zawiązana w Petersburgu. Jej powstanie ogłoszono w małym miasteczku Targowice, należącym do Potockiego. Na dokumencie powstania Konfederacji targowickiej napisano inną datę, aby uwiarygodnić, że została zawiązana w Targowicy. Data była przesunięta o trzy tygodnie w roku 1792. Od tej pory słowo Targowiczanie oznaczało synonim zdrajców narodowych w języku polskim.

Wojna z Rosją
Rosjanie wtargnęli 160-tysięczną armią od strony:
- Litwy, gdzie nie było dużo walk. Dowódca wojsk polskich, Ludwik Wittenberski, dopuścił się zdrady i Rosjanie dość łatwo pokonali dystans do Bugu, przechodząc bez przeszkód
- Ukrainy.
Józef Poniatowski
Książę Józef Poniatowski to bratanek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, rozpoczynający wtedy swoją karierę (w latach 80. XVIII w. był znany jako rozrywkowy młodzieniec, bardzo zamożny i przystojny, korzystający z młodości). Zostało mu powierzone dowództwo wojsk polskich w wojnie z Rosją. Skutecznie dowodził na terenie Ukrainy. W bitwie pod Zieleńcami Polacy odnieśli zwycięstwo. Król Stanisław August Poniatowski, aby to upamiętnić, ustanowił order Virtuti Militari. Do dziś jest on najwyższym odznaczeniem wojskowym w Polsce, przyznawanym za męstwo na polu walki. Najwyższy order cywilny, order Orła Białego, ustanowił August II Mocny.
Tadeusz Kościuszko
Z Tadeuszem Kościuszko kojarzona jest bitwa pod Dubienką na Ukrainie. Nie udało mu się powstrzymać Rosjan na dziedzińcu. Armia rosyjska przeszła przez linię Wisły i dotarła do Warszawy, przechodząc do jej oblężenia.
Rozstrzygająca okazała się decyzja króla. Stanisław August Poniatowski zdecydował się przyłączyć do Konfederacji targowickiej. Wszyscy dowódcy (w tym Józef Poniatowski i Tadeusz Kościuszko) na znak protestu podali się do dymisji.
Kiedy w lipcu 1792 r. wojna się zakończyła, mogło to oznaczać II rozbiór Polski. Stał się on tylko kwestią czasu i zanegowaniem całej Konstytucji Trzeciego Maja 1791 r., bo było wiadomo, że dużo nie ocaleje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz