Translate

sobota, 6 czerwca 2015

TRZECI ROZBIÓR POLSKI W 1795 ROKU

Odbył się w październiku 1795 r. Podpisany został w Petersburgu.

Podział ziem:
a) najwięcej wzięli Rosjanie:
- ziemie na wschód od Niemna i Bugu
b) Prusy:
- reszta Mazowsza z Warszawą
- Suwałki
- Białystok
- Podlasie
- tereny do rzeki Niemen
c) Austria, która uporała się z rewolucyjną Francją, a na te ziemie weszli podczas trwania powstania, oświadczając, że "należy im się to jako rekompensata za straty, które ponieśli wobec wojny z Francją":
- resztę Małopolski z Krakowem
- Lubelszczyzna.

Stanisław August Poniatowski abdykował, wyjechał do Petersburga, żył tam przez 3 lata i umarł. Najpierw pochowano go w Petersburgu, potem jego zwłoki przeniesiono do Kościoła na Białorusi, do Wołczyna (tam się urodził). Po transformacji ustrojowej w Polsce, sprowadzono jego zwłoki do Polski. Przez to, że był postacią kontrowersyjną, pochowano go w Warszawie, a nie na Wawelu.

W okresie panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego nie było można uniknąć rozbiorów. Przez lata miał opinię najgorszego polskiego króla, bo uważano, że to on ponosi wszystkie przyczyny rozbiorów. Było to twierdzenie niesłuszne. Żaden król nie byłby w stanie zapobiec temu, co się stało. Polska była zbyt uwikłana w układy zewnętrzne i miała potężnych wrogów. Były to lata zaniedbań, błędów Polaków: od czasów Jagiellonów i ich błędów w polityce zagranicznej, które doprowadziły do powstania Królestwa Polskiego, poprzez błędy w polityce wewnętrznej, absurdalny ustrój oligarchii magnackiej i niekorzystny układ trzech państw, które czekały na słabość Polski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz